PORADNIK
Jak przygotować się do zabiegu?
Kiedy upatrzysz już sobie odpowiedni salon piercingu i umówisz się na wizytę, przygotuj się odpowiednio na zabieg. Oto kilka ważnych zasad, o których powinniście pamiętać:
- Minimum 3 dni przed zabiegiem nie zażywaj lekarstw rozrzedzających krew, np. Aspiryny.
- Zarówno w dzień przekłucia jak i dzień przed, powstrzymaj się od alkoholu (w przypadku przekłuć w jamie ustnej, także po zabiegu).
- W dzień przekłucia ogranicz palenie papierosów. W przypadku przekłuć w jamie ustnej odstaw je całkowicie – także po zabiegu (na minimum 3 dni – jednak im dłużej, tym lepiej).
- Pamiętaj, aby w dniu przekłucia wyspać się i nie przychodzić na zabieg zmęczonym.
- Przed zabiegiem należy spożyć posiłek i nie przychodzić z pustym żołądkiem.
- W przypadku przekłuć w uszach warto zabrać ze sobą gumkę do włosów.
- W przypadku przekłuć pępka lub przekłuć powierzchownych w okolicach bioder, warto przyjść na zabieg w spodniach z niższym stanem.
- W przypadku przekłuć nosa, warto przesunąć zabieg, jeżeli pojawił się u Ciebie katar.
- W przypadku przekłuć sutków (kobiet), umów się na wizytę najlepiej po miesiączce, kiedy Twoje piersi nie są nabrzmiałe i obolałe.
- W dniu przekłucia, spokój i rozluźnienie są Twoimi przyjaciółmi. Pamiętaj, że w salonie który wybrałeś, powinieneś czuć się bezpiecznie, a jeżeli cokolwiek wzbudza Twoje podejrzenie – pytaj lub zrezygnuj 🙂
Pamiętajcie również, że z przyjemnością odpowiem na każde Wasze pytanie, zarówno przed zabiegiem, jak i po nim. 🙂 Skontaktuj się ze mną telefonicznie lub napisz wiadomość.
Jak dbać o świeże przekłucie?
Jak dbać o swieże przekłucie? Pytanie, które nurtuje każdą osobę wybierającą się na zabieg. Dodam w tym miejscu, że po każdej wizycie w moim studiu otrzymujecie Instrukcję codziennej pielęgnacji po zabiegu piercingu, jednak z doświadczenia wiem, że każdy chce wiedzieć wcześniej, co go czeka po przekłuciu, a więc zaczynajmy:
WAŻNE! Pamiętaj by umyć ręce przed wykonywaniem poniższych czynności.
2-3 razy dziennie (nie więcej, aby nie przesuszyć rany) przemywaj przekłute miejsce używając soli fizjologicznej lub roztworu z soli morskiej, następnie dezynfekuj ranę tonikiem ze srebrem koloidalnym lub zastępnikiem z apteki. Przy okazji przemywania dokręcamy kulki. Pamiętaj, aby nie wyjmować kolczyków przed całkowitym zagojeniem, nie bawić się nim i nie dotykać brudnymi rękoma.
Zadbaj o to, by nie zahaczać kolczyka włosami, ubraniami lub zakładając maseczkę/okulary. Staraj się także nie spać na uchu, w którym jest świeże przekłucie. Pamiętaj, by do świeżego przekłucia nie dostawały się żadne kosmetyki. W przypadku umycia włosów szamponem, ucho powinno zostać dobrze przepłukane czystą wodą, a następnie oczyszczone produktem do pielęgnacji uszu. W przypadku przekłuć w innej części ciała używaj szarego mydła.
Aż do całkowitego wygojenia należy unikać kontaktu miejsc przekłuwanych z potencjalnym źródłem infekcji, np. obce wydzieliny i płyny ustrojowe (pot, ślina lub nasienie). Powstrzymaj się także od kąpieli w wannie, basenie, jeziorze (w przypadku przekłuć poniżej twarzy)
Po zabiegu piercingu może pojawić się: opuchlizna, zaczerwienienie i strupki – jest to normalne i powinno ustąpić w ciągu tygodnia pod warunkiem, że postępujesz zgodnie z instrukcjami odnośnie pielęgnacji. Dodatkowo z przekłutego miejsca może wydobywać się przezroczysta lub różowa (zabarwiona krwią) wydzielina. Jest to wysięk surowiczy – czyli najbardziej pożądany proces podczas gojenia. Z czasem wysięk będzie się zmniejszać.
Jeśli obrzęk utrzymuje się dłużej, wskazane jest miejscowe stosowanie środków chłodzących (np. worek z lodem/w przypadku języka lody). W razie wystąpienia niepokojących objawów (np. ropna wydzielina z miejsca przekłucia) należy zastosować olejek z drzewa herbacianego lub papkę z aspiryny i soli fizjologicznej. Jeśli objawy Cię niepokoją, pamiętaj, aby pozostać w kontakcie z piercerem.
Dodatkowe uwagi przy przekłuciach innych części ciała
PĘPEK: Po wykonaniu przekłucia w obrębie pępka należy nosić luźne ubrania i spodnie pod przekłutym miejscem.
JĘZYK: Przez trzy tygodnie, po każdym posiłku, należy czyścić zęby nitką dentystyczną, szczoteczką i płukać zamiennie solą fizjologiczną oraz płynem do dezynfekcji jamy ustnej. Przez minimum tydzień należy wstrzymać się od posiłków bardzo słony oraz ostrych, które mogą podrażniać przekłucie. Dodatkowo unikaj produktów mlecznych (mogą powodować biały nalot w okolicach przekłucia) oraz wszelkiego rodzaju przekąsek, których okruszki mogą dostać się do rany. Powstrzymaj się także od picia alkoholu i palenia papierosów.
SUTKI: Na czas gojenia warto zamienić twarde staniki na miękkie. Pod miękki stanik zakładaj plaster, pod twardy – wkładki laktacyjne. Podczas pobytu w domu warto pozbyć się biustonosza i chodzić w lekkiej bawełnianej koszulce bez nadruków, aby rana mogła oddychać.
Czym jest ziarnina? Jak ją rozpoznać i zwalczyć?
Ziarnina to „przerost tkanki”, czyli inaczej mówiąc gęsto unaczyniona tkanka łączna. Wypełnia ona ubytki po uszkodzeniu skóry.
Co ważne, nie każda zmiana oznacza ziarninę i lepiej nie diagnozować jej samodzielnie. Ziarnina ma różne postacie: może być w kolorze skóry lub krwistoczerwona, czasem jest bardzo miękka, innym razem twarda, zawsze jest jednak w postaci małej narośli.
Rozpoznanie ziarniny nie jest proste, ponieważ często można pomylić ją z bąbelkami, z ropą lub limfą. Jaka jest różnica? Ziarnina nie boli i nic się z niej nie sączy.
W jakich sytuacjach występuje ziarnina?
Niestety, ale w wielu przypadkach jest to skutek dotykania przekłucia palcami lub nieodpowiedniej pielęgnacji i dopuszczenie do infekcji. Czasem także nieświadome poruszanie kolczykiem.
Kolejna, to uszkodzenie mechaniczne, nadszarpniecie lub ucisk (np. podczas spania).
Ziarnina może się także pojawić, gdy kolczyk jest wykonany pod krzywym kątem lub co gorsza ucho jest ściśnięte przy przekłuciu pistoletem.
Ostatnia sytuacja to nic innego jak osobiste predyspozycje. Niektóre osoby po prostu mają skłonności do ziarninowania i tego rodzaju gojenia ran.
Leczenie ziarniny
WAŻNE! Ziarnina może się zmniejszyć lub zniknąć po kilku dniach, jednak to nie oznacza, że należy zaprzestać leczenie. Ziarnina lubi nawracać, dlatego ważne jest, aby nie przerywać leczenia.
1. Olejek z drzewa herbacianego
Olejek można zakupić w każdej aptece, jednak co istotne – nie powinien on zawierać żadnych dodatków. Jego stosowanie:
Oczyszczamy ranę używając soli fizjologicznej.
Patyczkiem higienicznym wmasowujemy delikatnie kroplę olejku, z jednej i z drugiej strony. (przez około 1-2 minuty)
Zabieg powtarzamy 2-3 razy dziennie przez minimum 2 tygodnie.
2. Papka z aspiryny
Przygotuj zdezynfekowaną łyżeczkę, aspirynę oraz sól fizjologiczną.
Na łyżeczce rozgnieć tabletkę aspiryny i mieszając dodawaj powoli krople soli fizjologicznej. Pożądana konsystencja przypomina serek homogenizowany.
Czystymi palcami nałóż papkę na ziarninę na około 15 minut.
Oczyść narośl nasączonym solą fizjologiczną patyczkiem higenicznym.
Czynność powtarzaj 2-3 razy dziennie przez minimum 2 tygodnie.
Leczenie bąbelka z limfą
WAŻNE! Przy tych metodach rana musi być już wygojona. W przeciwnym razie mogą one przynieść skutki odwrotne od zamierzonych.
1. Spirytus salicylowy
Dociskamy bąbelek (około minutę) gazikiem lub patyczkiem higienicznym nasączonym spirytusem salicylowym.
Czynność powtarzamy minimum raz dziennie przez tydzień – dwa.
2. Pasta cynkowa
Stosowanie jest identyczne, jak w przypadku spirytusu salicylowego, z tą różnicą, że pasta jest biała i widoczna.
Wymiana kolczyków - jak wybrać odpowiedni rozmiar?
Wielu z Was, idąc na przekłucie, ma już wizję tego, jak będzie wyglądać ucho, jakie włoży kolczyki. BA! Są osoby, które już na zabieg przychodzą ze swoimi kolczykami.
Napiszę więc w tym miejscu, DOBRE studio piercingu:
- Powinno posiadać w swojej ofercie wysterylizowane kolczyki do przekłuć – wykonane z Tytanu G5 / G23 lub PTFE, bioplast, bioflex.
- Nigdy nie włoży Wam w świeże przekłucie przyniesionych kolczyków (wyjątek, gdy są wysterylizowane i z bezpiecznego źródła).
- Nie włoży Wam w świeże przekłucie kolczyka z dużą ozdobą (i licznymi zakamarkami, trudnymi do wyczyszczenia – idealnymi dla zagnieżdżenia się bakterii) oraz kółeczka (które podobnie jak wszelkie ozdoby zbiera bakterie i może je wprowadzać w świeży kanał).
- W świeży kanał powinien włożyć dłuższy kolczyk (minimum o jeden rozmiar) tak, aby w razie wystąpienia opuchlizny nie było ucisku.
Jeśli jest inaczej… Cóż, ja bym zrezygnowała.
Kiedy powinna nastąpić wymiana kolczyka?
Czas gojenia przekłutego miejsca to sprawa bardzo indywidualna. Jak wiadomo, nie każdy organizm działa tak samo, więc jeśli koleżanka powiedziała Ci, że język zagoił się jej po 2 tygodniach – SUPER!, ale pamiętaj, że w Twoim przypadku ten okres może być inny – i nie znaczy to, że coś jest nie tak!
Ważną kwestią jest to, aby po wstępnym wygojeniu (czyli po upływie około 1 – 1,5 miesiąca) wymienić kolczyk na krótszy. Zdecydowanie nie polecam robić tego na własną rękę, ponieważ należy pamiętać że przekłucie nie jest wygojone w 100% i każde, nawet najdrobniejsze podrażnienie może wydłużyć proces gojenia lub uszkodzić przekłucie.
Czemu powinniśmy wymieniać kolczyki na krótsze?
Na czas gojenia, zawsze zakłada się kolczyk dłuższy (najczęściej o jeden rozmiar). Robi się to po to, aby w przypadku pojawienia się opuchlizny, miała ona gdzie „urosnąć”. Kolczyk nie powinien tego procesu blokować, w przeciwnym razie może wystąpić ucisk, ból, a nawet wrośnięcie kolczyka.
Po wstępnym wygojeniu, czyli wtedy, gdy opuchlizna już całkowicie zeszła, powiniśmy wymienić kolczyk na krótszy. Wszystko po to, aby:
- Zmniejszyć ryzyko zahaczenia kolczyka i doprowadzenia do uszkodzeń mechanicznych przekłucia.
- Nie doprowadzić do sytuacji, w której kolczyk zacznie nam się przechylać lub wykrzywiać. Niestety ten proces może być nieodwracalny.
Jaki rozmiar wybrać po zagojeniu przekłucia i co oznaczają te "dziwne" numery przy kolczykach?
Zacznę od magicznych numerków przy kolczykach. W dobrych sklepach, można się spotkać z następującymi oznaczeniami kolczyków: np. 1.2/8/3.
Pierwsze cyfry oznaczają grubość pręta. Najczęsciej można spotkać się z grubościami od 0.6 do 1.6. Oznaczenia są w milimetrach.
Kolejna cyfra to długość pręta lub w przypadku kółek – średnica. Tu możemy spotkać się z przedziałem od 6 do nawet 42 i więcej.
Ostatnia cyfra to średnica kulki lub innej ozdoby.
Jeśli zgłosisz się do swojego piercera, z pewnością pomoże Ci z wybraniem odpowiedniego rozmiaru. 🙂
Ponownie przypomnę, że każdy organizm jest inny, dlatego rozmiary mogą się od siebie różnić. Poniżej jednak przedstawiam „standardową”, najczęściej występującą listę wymiarów:
- Kolczyk do uszu: 1.6 – industrial, pozostałe 1.2 / długość uzależniona od miejsca
- Kolczyk do brwi: 1.2/8 lub 10
- Kolczyk do nosa: 1.0/8
- Kolczyk do języka: 1.6/16
- Kolczyk do ust: 1.2/8
- Kolczyk do sutków: 1.6 / długość dobrana pod wielkość sutka
- Kolczyk do pępka: 1.6/10
Dlaczego przekłucia pistoletem to "ZŁO"?
Z uwagi na wiele sporów w tej sprawie – czy lepsza jest szybka i tania usługa przekłucia pistoletem, czy lepiej udać się do piercera, który wykona przekłucie igłą, śpieszę z odpowiedzią!
Rodzice myśląc z troską o swoich dzieciach, często wybierają pistolety z uwagi na to, że usługa ta wydaje się krótsza, mniej bolesna i nie powodująca „traum” u dzieci. Nic bardziej mylnego. Jako piercerka będę zawsze i wszędzie przeciwna pistoletem, niezależnie od wieku!
O zgrozo, istnieją salony, które wykonują przekłucia pistoletem nie tylko płatków uszu!!!
Dlaczego to takie "WIELKIE ZŁO"?
- Zacznijmy od tego, że istnieją dwa typy pistoletów: jednorazowe oraz wielokrotnego użytku. O ile pierwsze to mini plus, tak drugie to roznosiciel bakterii! Pistolet wykonany jest z takich materiałów, których nie można włożyć do autoklawu, aby ich nie uszkodzić, a co za tym idzie – nie można go całkowicie oczyścić z bakterii. Natomiast niewysterylizowany pistolet może przenieść wiele chorób, choćby HCV – czyli wirusowe zapalenie wątroby typu C.
Igły w piercingu są ZAWSZE jednorazowe i fabrycznie jałowe.
- Kolczyk z pistoletu ma zawsze tą samą długość, a jak wiadomo nie każde płatki uszu są tej samej grubości. Źle dobrana biżuteria może prowadzić od krzywego zagojenia, wrośnięcia się kolczyka, aż po rozwinięcie się ziarniny. Dodatkowo zapięcie typu „motylek”, które dzieci mogą dociskać, powoduje, że ucho nie będzie miało miejsca do spuchnięcia, a jego kształt ma mnóstwo zakamarków, które tworzą świetne miejsce dla grzybów i bakterii.
Osobiście przy przekłuciach używam kolczyków typu labret, które mają wygodną budowę, czyli płaski tył.
- Pistolet nie tylko wydaje odgłos, który może zwyczajnie wystraszyć dziecko, ale także powoduje dużo większy ból!
- Przekłucie pistoletem powoduje tak zwaną ranę miażdżoną. Pod dużym ciśnieniem „rozrywa się” tkankę oraz naczynia krwionośne, a powstała rana ma nieregularne brzegi (trudniejsze do zagojenia).
Igła natomiast robi delikatne nacięcie i gładkie brzegi rany, a co za tym idzie – proces gojenia jest krótszy i mniej dokuczyliwy.
Odwiedź Studio Body Piercingu Pirserina już dziś!
Troszczę się o Wasz komfort i bezpieczeństwo
PRZED WIZYTĄ
PRZECZYTAJ REGULAMIN
Aby żyło nam się lepiej : )
W jednym dniu robisz więcej przekłuć?
ZGARNIJ RABAT
- 10 %
*Cena dotyczy zabiegów wykonywanych na tej samej osobie w ciągu jednej wizyty.